2017 YGS Sorularına Uzman Bakışı ve Öğrenci Yorumları

2017 Martında yapılacak yükseköğretime giriş sınavında çıkan soruların ne kadar zor ya da kolay olacağını kimse bilmez. Eğer aksi bir durum olsa sınavın güvenirliği ortadan kalkar. 2017 YGS karşınıza çıkacak soruların çok zor ya da çok kolay olması ne anlama geliyor? Soruları herkes doğru cevapladığında sizin için faydası nedir? Sınav çok zor olduğunda kaybınız ne olacak? Bunun gibi soruların yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağım.

ÖSYM’nin sınav hazırlama mantığını bilmeden soruların zorluğu yada kolaylığı hakkında kimse doğru fikir yürütemez. ÖSYM YGS-LYS gibi sınavları hazırlarken bilimsel verilere göre hareket eder. Bu kurum sınavı zor yada kolay yapmak için uğraşmaz. Elindeki soru havuzundan soruları alarak bir sınav hazırlar. Öğrencilerin verdiği cevaplara göre de sınavın zorluğu ortaya çıkar.

Bazı yıllarda sınav soruları herkes için kolay olabilmektedir. Ama yine de çok başarılı olanları ayırt eden sorular da var. Sınavda her öğrencinin cevaplayabileceği tarzda sorular olacak. Bir de çok az öğrencinin cevaplayabileceği sorular olacak. Bugüne kadar yapılan YGS sınavlarında görünen kolay-orta ve zor şeklinde soruların sorulduğudur.

Bundan sonraki sınavlarda da aynı durum olacak. Soruların kolay olması herkesin yüksek puan almasına sebep olur. Zor olması da tersi durumun. Herkes yüksek puan aldığı zaman tercih döneminde sağlıklı tercih yapmak zorlaşıyor. Çok küçük puanlarla bölümler kaçmaktadır. YGS kolay olduğunda LYS sınavlarına öğrenciler daha az asılıyor. Rehavet oluyor. Sorular zor olduğunda ise herkes için zor olduğundan değişen bir şey olmuyor; bu defa herkes düşük puan alıyor. Düşük puanlarda yığılmalar oluyor. O zaman da küçük bir çaba çok daha kıymetli hale geliyor.

Sorular çok zor olduğunda bir kaybınız olmayacak. Sadece LYS için özgüvende biraz zedelenme olur ama tüm öğrenciler açısından durumu gördüğünüzde bu da düzelir.

Sonuç olarak sınavın zor ya da kolay olması neticeyi değiştirmeyecektir. Hak ettiğiniz başarıyı zaten yakalayacaksınız. Öğrencilerin anlamsız tartışmalarının içine girmeyin. Sınavın sadece sizin için kolay olması çok anlamlı olur. Ama herkese kolay gelmesi anlamsızdır. Size kolay gelmesi için ise düzenli çalışmanız, konuları iyi bilmeniz ve bol soru çözmeniz ile mümkün olur. Bunları yaparsanız kolay sorularla karşılaşırsınız.

 

MATEMATİK

İşlem Çokluğu Soruları Zorlaştırdı

Sınavın en zor testi matematikti diyebiliriz. Matematik sorularında fazla işlem ihtiyacının olması soruları zorlaştırdı. Çok fazla işlem zaman kaybına neden oldu. Özellikle problem sorularının uzun paragraflı olması dikkat sorunu olanlar için sıkıntıya sebeb oldu. Konu dağılımı bakımından son yıllardaki YGS’den çok farklı değildi. Bu yıl için eklenen 10’uncu sınıf konularından sadece bir soru soruldu. O soru da polinomlardan çıktı. Tüm öğrencilerin genel problemi yine matematiği aşma zorluğu oldu. Belirleyici temel ders olarak matematik 1’inciliğini kaptırmadı.

GEOMETRİ

Geçmiş yıllara göre biraz daha ağır
11 soru vardı. Geçen yıl yediydi. Geçmiş yıllardan biraz daha zordu. Türkiye’de geometride netlerin düşük olması ve 2017 YGS’de bu soruların artması ortalamayı etkileyecek. Problem ve geometri sorularının çokluğu süre sıkıntısı doğurdu, soru başına öngörülen 1 dakikalık süre yeterli olmadı.

TÜRKÇE

Anlam soruları yoğunlukta
Anlam sorularının yoğunlukta olduğu bir sınav. Anlatım bozukluğu sorusu yer almadı. Paragraf sorularının uzunluğuysa öğrencileri yoracak seviyede değil. Geçen yıl 32 olan anlam soruları bu sene 31’di. Yazım-noktalama dahil olmak üzere 9 dil bilgisi sorusu yöneltildi. Bunlar temel konuların yanı sıra detay bilgiyi de sorguladı.

FEN BİLİMLERİ

Sorular kolaydı
Fizik soruları kolay olarak değerlendirildi. Adaylara göre zor soru sayısı sınırlıydı. Yine de seçici ve kaliteli sorulardan oluştu. Kimya da kolay bulunurken, 2013-2014 eğitim yılında uygulanmaya başlanan kimya öğretim programı ilk kez sınandı. Biyoloji beklenen zorluk seviyesindeydi. 9 ve 10’uncu sınıf konularının dışında 11’inci sınıf biyoloji öğretim programında işlenen ‘İnsan Fizyolojisi’ ünitesinden iki soru vardı. Çalışan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği, sürpriz olmayan sorulardı. Ancak biyoloji konuları için her zaman olduğu gibi YGS-LYS ayrımının yapılamadığını gösterdi.

SOSYAL BİLİMLER

Bilgiyi yorumlayanlar başaracak
Tarih önceki yıllara göre daha çok zorladı. Bu sene doğrudan bilgi soruları az yer aldı. Genel olarak tarihi kavramlar ve dönem bilgisinin yorumlanması üzerine kurgulanan sorular, paragrafı doğru okumaya dayalıydı. Konu dağılımı geçmiş yıllarla paraleldi.
Coğrafya çalışan öğrencilerin yapabileceği türdendi. 9 ve 10’uncu sınıf müfredatından sorular vardı. Bilgiyi yorumlama gücüne dayalıydı. Önceki yıllarda olduğu gibi harita yorumlamaya yönelik sorulara ağırlık verildi. Uzun zamandır YGS’de yer almayan saat hesaplama ve nüfus piramitleriyle ilgili sorular da öğrencileri zorladı. Felsefedeyse bilgi ağırlıklı sorular ön plandaydı. Geçen yıllardaki gibi ‘felsefe kavram bilgisi ve temel problemlerin’ sorgulanmasına yönelik sorular da vardı. Bu yıl ilk defa felsefi görüş ile filozofun isminin eşleştirilmesi soruldu. Paragrafa dayalı sorular felsefe konularına hakim öğrenciler için kolay; bilgi eksiği olanlar tarafından zor olarak değerlendirildi.
Din kültürü ve ahlak bilgisi ise bir bilgi sorusu dışında adaylar tarafından kolay bulundu. Bu derste genel olarak okuduğunu anlama ve yorumlama becerisine dayanan paragraf sorularına yer verildiği ve ders konularına ilişkin olarak kelimeyle kavram bilgisi sorgulandı.

SENİN GÖRÜŞÜN DE BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR. BİZİMLE PAYLAŞIR MISIN?

 

 

Tags:,

No Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.