Askere Gitme Yaşı En Son Kaçtır? Ne Zamana Kadar Askerlik Tecil ettirilebilir?

Üniversitelerde, liselerde okuyan veya memur olarak çalışan birçok vatandaş askerliğini ne zamana kadar erteleyebileceğini merak ediyor. Biraz araştırma yapıp, asker adaylarının bu merakını gidermek istedik. Genel merak edilen en son kaç yaşına kadar askere gidilemeyeceğidir.

Askerlik Türkiye vatandaşı olan her erkeğin zorunlu vatandaşlık görevlerinden biridir. Vergi vermek gibi asli görevlerdendir. Ülkemizde askerliğe verilen kutsal önem diğer vatandaşlık görevlerinden çok daha fazladır.

Askerlik işlemleri ile ilgilenen bakanlık Milli Savunma Bakanlığıdır. Bu sebeple askerlik hakkında sağda solda duyulana göre değil, resmi bilgilere göre hareket etmek gerekir. Birçok internet sitesinde askerlikle ilgili yanlış bilgiler verilmektedir. Burada gerçekten de insanlara faydalı olacak bilgiler verme amacındayım.

Bilinmesi gereken bir iki kavram var. Onlara da değinelim.

Askerliği tecil ettirmek diye bir şey yoktur. Askerlikle ilgili yönetmelikte tecil kavramı yerine tehir kullanılmaktadır. Bu sebeple askerliğini tecil ettirmek isteyenler tehir kelimesi üzerinden arama yaptıklarında daha doğru sonuçlara ulaşırlar.

18 yaşından gün alan bireylerin askerlikle ilgili işlemleri başlar. 20 yaşını tamamladığında ise askere gitmesi gerekir. Ancak adaylar bazı şartlardan (eğitim, sağlık vb.) dolayı askerliğe hemen gidemiyorlar. Herhangi bir özrü olan adaylar 35 yaşına kadar durumlarını resmi belge ile ispatladıkları takdirde askerliğe gitmeyebilirler.

Bu durumu resmi olarak Millî Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde bulabilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Bilimi Düşünmek İnsanı Daha Ahlaklı Yapar mı?

Son on yılda yapılan bilimsel çalışmaların içine bir çok sahtekarlık olayı karışmıştır. Aslında bilimin tüm ...