ÇİPLİ KİMLİK KARTI: 2017 YGS’DE ZORUNLU MU? AÇIKLAMA ÖSYM’DEN

Pazar günü yapılacak olan 2017 YGS sınavına girecek adaylar sınav evraklarını hazırlarken, çipli kimlik kartını götürüp götürmeyeceklerini öğrenmek istiyorlar. YGS başvuruları yapılırken bazı adaylar “çipli kimlik kartı” seçeneğini işaretlemişlerdi. Bu adayların endişelerini giderecek açıklama ÖSYM’den yapıldı. İşte, ÖSYM’nin çiplik kimlik kartı ile ilgili en son açıklaması.

Çeşitli nedenlerle yeni kimlik kartı almak zorunda olan üniversite adaylarını telaşlandıran konu hangi kimlik kartı ile sınava girebilecekleridir. Acaba çipli kimlik kartı olan sınava alınacak mı? Şeklindeki sorular adaylar arasında dolaşıyor. YGS gibi sınavlarla ilgili en doğru bilgi ÖSYM tarafından yapılan basın açıklamalarında bulunur. ÖSYM çipli kimlik kartı ile 22 şubat 2017 tarihinde yapmış olduğu bir basın açıklaması var.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kimlik kartlarının yenilenmesi başvurularında yeni kimlik kartı düzenleninceye kadar düzenlenecek olan Geçici Kimlik Belgesinin kapsamı genişletilmiş olup daha önce 15 gün süreyle geçerli olacağı duyurulan belgenin, kişinin kimlik kartı teslim edilinceye kadar geçerli olması sağlanmış ve Yükseköğretim Geçiş Sınavına(YGS) girecek olan 1998-1999-2000 yılı doğumlu öğrencilerin kimlik kartlarının ”öncelikli “olarak basımı için gerekli sistemsel düzenlemeler yapılmıştır.

2017-YGS adayları, güncel fotoğraflı ve soğuk damgalı mevcut Nüfus Cüzdanları/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Geçici Kimlik Belgesi/Kimlik Kartı Talep Belgesi” ile sınava girebileceklerdir.

Yukarıda yer alan bilgilerden anlaşıldığı gibi çipli kimlik kartı için başvuru yapan ama henüz kimliği eline ulaşmayan adaylar veya ÖSYS başvurusunda “çipli kimlik kartı” işaretleyenler 15 süreli geçici kimlik belgesi ile sınava girebileceklerdir.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.