2017 Referandum Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman Yapılacak?

18 maddeden oluşan Anayasa değişiklik paketi Meclisten geçti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak adlandırılan değişiklik ile hükümetin başı başbakan yerine cumhurbaşkanı olacak. Anayasa değişikliklerini içeren paketin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasından sonra 60 gün içinde halk oyuna sunulması gerekiyor.

Halk oyu kullanacak bireyler referandumun ne zaman yapılacağını merak ediyor. Acaba 2017 referandum ne zaman yapılacak diye araştırma yapmaktadırler. Anayasa değişikliği sağlayan paketin şimdi millet tarafından nasıl oylanacağı merak edilmektedir. Milletin büyük çoğunluğu ‘Evet’ mi yoksa ‘Hayır’ mı diyecek?

2017 Referandumun Nisan ayının başlarında yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra 60 gün kalacak. Yaptığımız tahmini hesaba göre cumhurbaşkanlığına dayalı hükümet sistemini içeren halk oylamasının 09.04.2017 tarihinde yapılacağıdır. Peki 2017 referandumuna kaç gün kaldı?

[ujicountdown id=”uji YGS kalan” expire=”2017/04/16 08:00″ hide=”true” url=”” subscr=”2017 halk oylaması” recurring=”” rectype=”second” repeats=””]

Referandum Hakkında Kısa Bilgi

Referandum çok önemli görülen konularda tüm milletin onayının alınmasıdır. Bir ülkede Anayasa değişikliği gibi önemli konularda değişikliğe gidilecekse halkın fikrini öğrenmeye denir. Diğer adı halk oylaması olan referandum milletin doğrudan söz sahibi olmasının güzel bir örneğidir.

Türkiye’de Anayasa değişiklikleri Mecliste 330 ile 365 oy arasında kabul edildiğinde referanduma gidilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.