21 Mart Dünya Ormancılık Günü

Orman Haftası

Orman Haftası

Avrupa Tarım Federasyonu (CEA) 21 Mart gününü Dünya Ormancılık Günü (world Wood Day) olarak ilan etmiştir. 21 Mart kuzey yarım küre için ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. İlk baharın ilk günü olarak bilinen 21 mart aynı zamanda Newruz, Ağaç Bayramı ve Bahar Bayramı olarak da kutlanmaktadır.

Avrupa Tarım Federasyonu halkın dikkatini ormanlara çevirmek, ormanların korunması, geliştirilmesi, çok yönlü yararların elde edilmesi ve verimli bir şekilde işletilebilmesi için 21 Mart gününü seçmiştir. En az bir gün bile olsa insanların dikkatini ormanlara çevirebilmek, farkındalık uyandırabilmek için orman gününe ihtiyaç duyulmuştur.

Ormancılık gününde fidanlar dikilir ve ağaçlandırma etkinlikleri yapılır. İnsanların dikkatini ormanlara çekmek için ormanlarla alakalı çeşitli yarışmalar düzenlenir.Dernekler, sivil toplum kuruluşları, devletler ve vakıflar gibi kuruluşlar gönüllü bir şekilde bu çalışmaları yaparlar.

Ormanlar yenileyebildiğimiz tek doğal kaynak olduğu için önemi  ço fazladır. İnsanların ormanlardan elde edilen faydaları görmeleri için yarışmaların düzenlemesi, şiirlerin okunması ve kompozisyon yazılarının yazılması bilinçlenmeyi artırmaktadır.

Dünya’da Ormancılık Günü’nü kutlayan birçok ülke bulunmaktadır. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Birleşmişler Milletler içinde yer alan Tarım ve Gıda Örgütü her sene 21 Mart Dünya Ormancılık Günü sebebiyle çeşitli etkinlikler planlamaktadır. Dünya üzerinde yapılan çalışmalar daha yayın organları yolu ile diğer ülkelerin bilgilendirilmesi için kullanılmaktadır.

Dünya Ormancılık Haftası

Orman Haftası ile ilgili Aşık Veysel’in yazdığı Şiir ise aşağıdadır.

ORMAN
Orman yurdun temelidir,
Nesillerin evvelidir,
Her sanatın ilk elidir,
Ormandaki varlığa bak.

Orman memleketin süsü,
Hem ufağı, hem irisi,
Her dalında bir kuş sesi,
Ormandaki varlığa bak.

Çiçekler açar renk renk,
Dağları süsler gülerek,
Selleri önler emerek,
Ormandaki varlığa bak.

Gemi olur, suda yüzer,
Uçak olur, gökte gezer,
Kalem, kağıt neler yazar,
Ormandaki varlığa bak.

Âşık Veysel ŞATIROĞLU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.