7. Sınıf Testleri ile Korkunuzu Yenin

Ortaokulda okumanın en zor taraflarından biri başaramama duygusudur. Öğrencileri başarıya götüren yol yapabildiğini görebilmesidir.

Eğer 7. sınıfa giden bir öğrenci iseniz önünüzdeki engelleri daha net görürsünüz. Bir sonraki yıl başlayacak olan TEOG sınav stresi ayrı bir engel olarak karşınızda durur. Bu zorlu süreçte hem okul derslerinde hem de 8. sınıftaki TEOG sınavlarında başarılı olmak kolay gözükmüyor.

Peki başarılı olmak için ne yapmak gerekir? Burada öncelikle öğrencilerin başarabilme duygusunun oluşması gerekir. Başarma duygusu ise kendiliğinden gerçekleşmez, öğrencilerin istedikleri konu ile alakalı soru çözmeleri lazım.

Önce birkaç testte zorluklar yaşanır ama testleri çözdükçe özgüven oluşmaya başlar. Bir işe hiç başlamayan biri hiçbir zaman o işi yapıp yapamayacağını bilmez. Belli bir mücadele etmeden de başarı gelmez. Bunları söylerken aklıma Muhammed Ali’nin şu meşhur sözü geldi “Çalışmanın her saniyesinden nefret ediyordum ama kendime hep “Dayan!” diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım. Doğrusu ilk mücadeleyi hep kendimle yapıyordum”

7. sınıfa giden bir öğrenci iseniz daha yolun başında olduğunuzu kabul etmelisiniz. Benden bir şey olmaz demek için çok erken olduğunu bilmelisiniz. Çünkü önünüzde ortalama 45 yıl var. İlerleyen yıllarda bazı şeyleri başarabildiğinizi görecek ve bugün ‘ben yapamam’ serzenişlerinin ne kadar aptalca olduğunu göreceksiniz. İşte o gün, kendinize aptal diyeceğiniz günler gelmeden önce harekete geçin.

Bugün yaşadığınız korkuları atlatmanın yolu sitemiz üzerinden soru çözerek kendinizi geliştirmektir. Çözdüğünüz her soru beyin kaslarınızın gelişmesine yardım edecektir. Her soru ile bir önceki duruma göre daha güçlü beyin kaslarınız olacaktır. O zaman neden boşa bekleyecek veya zamanınızı boş eğlencelere harcayacaksınız? Hadi kendinize gelin, hedeflerinize doğru yola çıkın.

Korku her insanda vardır. Hayatın doğallığındandır. Korkmayan insan yoktur. Ama her insanın korkusu farklıdır. Bazıları para kaybetmekten, bazıları ileride birşey olamayacağından korkmaktadır.

Muhammet Ali’nin şu sözü ile devam edelim;”Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Öyle olmasan bile, öyle gibi davranmalısın” İşte korkular da böyledir bazen onlardan korksan bile korkmuyormuş gibi davranmalısın. O zaman görürsün korkuların boş olduğunu.

Tüm 7. sınıf öğrencilerine ve bu yazıyı okuyan öğrencilere başarılar diliyorum.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.