Açıköğretim Programlarını Tercih Etmek İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Türkiye’de üniversite okumanın ne kadar zor olduğunu en iyi üniversite adayları bilir. İki yıllık yada dört yıllık bir bölüme girmek için adayların en son başvurduğu çözüm ise açıköğretim bölümleridir. Açıköğretim programları aynı zamanda meslekte yükselmek isteyen  ile hem çalışmak hem de okumak isteyen adaylar için önemli bir tercih sebebidir.

Açıköğretim bölümlerini okumak isteyen adayların önündeki en büyük engellerden biri de baraj puanlarıdır. Acaba kaç puan ile açık öğretim programlarına yerleşilebiliyor. İki yada dört yıllık bir bölüme girmek için ne kadar ham puan almak gerekir? Tüm soruların cevabını vereceğim. Bu konuda bir çok internet sitesinde bilgiler olmasına rağmen adaylar tatmin olamıyor. En doğru bilgi kaynağı ÖSYM‘nin yayınladığı kılavuzdur.

2017 ÖSYS kılavuzuna göre iki yıllık programları tercih etmek için ilgili puan türünde en az 150 ham puan almak gerekir. Dört ve daha uzun süreli lisans programlarını tercih etmek için ise en az 180 ham puan almak gerekir. Bu puanlara okul puanı eklenmemiştir. Okul puanı iki yıllıklar için 0,3 dört yıllıklar için 0,6 ile çarpılarak eklenir. Açıköğretim bölümlerini seçmek için herhangi bir YGS pua türünde 150’yi geçmek yeterlidir. Bu bilgiler 2017 ÖSYS kılavuzunda ise şöyle açıklanmıştır.

Açıköğretim programlarını tercih etmek için gerekli ham puan tablosu

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.