Burnundan Getirmek Deyimi Ne Manaya Geliyor?

Deyimler sürekli kullanılan mecazi sözlerdir. Deyimler ile çok uzun sözlerle anlatacağımız bir konuyu bir iki kelime ile anlatabiliyoruz. Burnundan getirmek de böyle bir söz dizisidir.

Deyimleri geçmişten günümüze getiren ise toplumdaki faydasıdır. Toplum kendini en iyi ifade eden sözleri hafızasından kolay kolay silmez. O sözün kuşaktan kuşağa geçmesini sağlar. Deyimler edebiyatta kullandığımız gibi günlük hayatta da kullanıyoruz.

Genelde deyimler yaşanan gerçek olayların mecazi bir şekilde söylenmesidir. Gerçek anlamının dışında kullanılır. Böyle deyimlerden bir tanesi de ‘burnundan getirmek‘tir.

Burnundan getirme gerçekte bir şey yenirken, yenilenlerin herhangi bir nedenle burundan dışarı çıkmasıdır. Bazen su içtiğimizde bile su burundan dışarı çıkabilmektedir.

İşte burnundan getirmek deyimi de buna benzer durumları anlatmak için kullanılmaktadır. Nasıl zevkle yenilen şeyin kişinin burnundan gelmesi ile o zevk ıstıraba dönüşüyorsa, bazen insanlar birinin yaşadığı mutluluğa dayanılmaz sıkıntılar oluşturabiliyor.

Mesela sınavdan başarılı olduğunu gördüğü arkadaşına öyle bir söz söyler ki o mutluluğu yaşayamaz. Beraber çarşıya gezmeye giden eşlerden birinin hareketleri ile diğerinin gezmesini olumsuz etkilemesi örnek verilebilir.

Birkaç örnek verirsek;

O davranışı ile kupa sevincimi burnumdan getirdi.

Bana bir şey olmaz diyerek yola çıktı. Ama sonra tüm sevinci burnundan geldi.

Tam başarıya ulaşacağımı düşündüğüm anda hayatımın en büyük kazığını yedim. Yaşadıklarım burnumdan geri geldi.

Kardeşime ders konusunda yardım etmedim diye annem sinema keyfini burnumdan getirtti.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.