Çavdar Obası’nın Tarihteki Yeri

Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamasında , Ankara ve Eskişehir civarında  göçebe olarak yaşayan Moğol boyundan  oldukları ileri düşünülmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin İlhanlıların egemenliği altına girdiği dönemde bu bölgelerde yerleşen Çavdar Obası, tarihte yer eden bu adı liderleri Almak Noyan’ın oğlu Çavdar Bey’den almıştır.

Osman Bey’in Sakarya vadisi boyunca kuzeye doğru akınlar düzenleyerek buraları ele geçirmeye çalıştığı sıralarda, Çavdarlar, çevrelerindeki kasaba ve köylere zarar vermekteydiler. Son olarak Osmanlı egemenliğindeki Karacahisar pazarını basarak yağmalamalarından , Osman Bey oğlu Orhan’ı bunları cezalandırmakla görevlendirdi. Oynaşpınarı’nda yapılan savaşta Çavdar Obası yenildi. Liderleri Çavdar Bey ve ileri gelenleri tutsak edilerek Osman Bey’e götürüldü, Osman Bey, Çavdar Bey’i ve arkadaşlarını bağışladı, Çavdar boyunun eski yerine dönmesine izin verdi.

Çavdar Tatarları sonraki dönemde Osmanlı Devleti’nin hizmetine girdilerse de, Yıldırım Beyazıt ile Timur arasındaki Ankara Savaşı’nda Timur’un tarafına tarafına geçerek Osmanlıya ihanet ettiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.