Cemre Düşmesi Hangi Sıra İle Gerçekleşir? İlk Neye Düşer?

Eskiden bugünkü gibi hava durumlarını tahmin eden ölçü araçları yoktu. İnsanlar kış mevsiminden bahar mevsimine geçişi, geleneksel yöntemlerle anlamaya çalışırlardı. Cemre insanların hava durumunu anlatmak için kullandıkları bir kavramdır. Arapça kökenli olan bu kelime ateş anlamına gelmektedir.

Havaların ısınmaya başladığı günlerde ‘cemre ne zaman düşecek’ soruları sorulur. Şubat ayının sonlarına doğru cemreler düşmeye başlar. Bu yıl için ilk cemre 20 şubatta havaya düştü. Bir hafta sonra suya, 14 gün sonra ise toprağa düşecektir.

Peki Cemre Düşmesi Ne Demektir?

Aslında düşen bir şey yok. Sıcaklıkların artması ile artık karın yağmayacağı düşünülyorsa o zaman cemre havaya düştü denilir. Burada kast edilen artık havada 0 (sıfır) derecenin altında sıcaklığın olmayacağıdır. Havada sıcaklıklar sıfırdan fazla olacak, yani kar yağmayacaktır.

Cemre suya düştü denildiğinde ise suyun artık donmayacağı anlamı çıkar. Suyun donmaması sıcaklığın biraz daha artacağı anlamına gelir. En son cemre toprağa düşer; toprakta da buzlanma olmaz anlamı oluşur.

Günümüzde cemre düşmesi yerine meteorolojinin tahminleri daha geçerli olmaktadır. Her akıllı telefonda hava durumunu gösteren uygulamalar var. Onlar sayesinde sıcaklıkların artışından haberdar olunabiliyor.

Havaların ısınması doğrudan cemre ile alakalı değildir. Cemre sadece hava durumunu anlatmak için kullanılan bir ifade tarzıdır. Eskiden dünya yuvarlak olmadığı söylenirdi ancak bugün biliyoruz ki dünya yuvarlak. Bunun gibi cemre’nin hava durumunu doğru olarak tahmin edebileceğini söyleyemeyiz. Kaldı ki havanın ısınması önce toprakta sonra havada en son olarak da su da gerçekleşir.

Cemre aynı zamanda baharın da habercisidir. Bu nedenle toplumsal hayatta kendine büyük bir yer bulmuştur. Hem kültürel hem de sosyal hayatta cemre ile ilgili olayları görebiliyoruz.

Türk kültüründe de cemre önemli bir yere sahiptir. Halk tarafından çok kullanılan ‘cemre düşmesi’, Divan edebiyatında da kendine yer bulmuştur. Baharın ilk ışığı olduğundan şairler cemre ile ilgili çok şiir yazmışlardır.

Cemre düşmesi en çok doğu kültürlerinde geçer. Arap, fars ve Türk kültürlerinde cemre’ye rastlanabilmektedir. Cemrelerin bitmesi ile bahar bayramların kutlanması yakın aralıktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.