Dershane Yerine Ücretsiz Sanal Eğitim

Dünyadaki herkesin eğitim alma hakkı var. Ancak bazı insanların maddi durumu iyi olduğundan daha uygun koşullarda eğitim aldıklarını gözlemlemekteyiz.  Dershanelerin kapatılması eğitim açısından büyük sorunlara yol açacağı söylenmektedir. Dershanelerin Türkiye’deki eğitime büyük katkıları olduğu, eğitimi geliştirdiği iddia edilmektedir.

Dershane ve devlet arasındaki çatışma konumuz değildir. Bahsetmek istediğim dershanelerin kapatılması yeni fırsatların doğmasını sağlayacaktır. Özellikle sanal ve ücretsiz olan eğitimlerin önümüzdeki yıllarda çok daha değerli olacağı görülmektedir. Sanal eğitim birçok tehlikeye yakın olmasına rağmen herkese ücretsiz eğitim ilkesi için bulunmaz fırsatlar sunmaktadır.

Öğretmenlerin sınıfta anlattıkları konuları öğrencilerin hemen anlaması mümkün değildir. Sınıfta otuz tane öğrenci var ve her öğrencinin kendine özgü bir kapasitesi var. Öğretmen konuyu ortalama öğrenci kapasitesine göre anlatmaktadır. Oysa bazı öğrenciler hızlı öğrenirken, bazılarının ise yavaş öğrenme yetenekleri var. 40 dakikalık bir derste öğretmenin konuyu birkaç defa tekrar etmesi mümkün olmamaktadır.

Sanal eğitimde ise öğrenciler kendi hızlarına uygun öğrenebilirler. Öğretmenin “anladın mı?” gibi uyarılarına takılmadan konuyu birçok defa tekrar ederek öğrenebilirler. Örneğin matematikte konu anlatım videosunu izleyen öğrenci konuyu istediği kadar yenileyebilir, geri sarabilir; anlayabileceği kadar üzerinde durabilir. Bu amaç doğrultusunda soruvakti.com internet sitesi olarak herkese, her yerde ücretsiz eğitim verme amacını taşımaktayız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*