Dünya Su Günü Üstüne Bir Yazı

22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü

Birleşmiş Milletler çevre ve kalkınma konferansı’nın 1992 yılında yapılan oturumunda 22 Mart günü “Dünya Su Günü” olarak kutlanması önerilmiş. Bu öneriye istinaden 1993 yılında Birleşmiş Millet Genel Kurulu 22 Mart tarihini “Dünya Su Günü” (World Water Day) olarak ilan etti.

Hem Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin hem dünyadaki diğer ülkelerin en büyük sorunlarından biri su’dur. İnsanların içilebilir, temiz su kaynaklarına ulaşması neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Çeşmenin sürekli aktığı isteyenin istediği kadar su aldığı günler mazide kaldı. Bugün bir çeşme bulmak, insanların toplu olarak yaşadığı alanlarda mümkün değildir. Temiz ve doğrudan içilebilir su kaynakları artık şirketlerin eline geçmiştir. İnsanlar su ihtiyaçları giderek azalmakta.

Gelecek yıllarda su yüzünden Dünya savaşlarının olacağından bahsediliyor. Küresel ısınma ve doğal kaynakların dikkatsizce kullanılmasından dolayı Devletler arasında savaşların çıkması imkansız değildir.

Su insanların en temel ihtiyacıdır. İnsanın varlığını devam ettirebilmesi için hava kadar önemlidir. Tüm canlıların varlıkların devam ettirecekleri üç temel öğeden biridir. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler için yaşam nedenidir.

Bu sebeple var olan su kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor. Suya ulaşma her insanın doğal hakkıdır.

Suyun ekonomik güç olarak da önemi fazladır. Hem sanayinin hem de tarımın gelişmesi için suya ihtiyaç vardır. Su aynı zamanda sosyo-ekonomik düzeni sağlayan bir araçtır. Ülkelerin gelişmişliği temiz su kaynaklarına sahip olmaları ile ölçülebilir.

Toplumsal kalkınmayı gerçekleştirebilmemiz için su kaynaklarımızın bilinçli ve duyarlı kullanılması dileği ile hepimizin 22 Mart Dünya Su Günü’müz kutlu olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.