Duygu Yansıtma Nedir? Nasıl Kullanılır?

Duygular insanın en doğal özelliklerinden biridir. İnsanları anlamanın yolu onların duygularını tanımaya ve anlandırmaya bağlıdır. İnsanlarla sağlıklı ilişki kurmak isteyenler duygu yansıtmayı bilmek zorundadırlar. Bu yazıda amacım sizlere duygu yansıtmanın ne demek olduğunu ve nasıl duygu yansıtma yapıldığını açıklamaya çalışmaktır.

Duygu, doğuştan getirilen oldukça güçlü ve bizi tehlikelerden koruyan hislerimizdir. Çok farklı duygularımız var; öfke, keder, sevinç, mutluluk, coşku, heyecan, korku, kaygı, kin vb.

Duygu yansıtma, danışanın içinde bulunduğu duygu durumunu tahmin ederek bunu söylemektir. Örneğin, bir öğrenci yanınıza geliyor, siz onun halinden çok heyecanlandığını anlıyorsunuz, bunu kelimelere döktüğünüzde duygu yansıtması yapmış olursunuz. Duygu yansıtması yapılırken illahi ‘hissediyorsunuz’ demek gerekmiyor. Danışanın içsel durumunu referans alarak onu anlamaya çalışmaktır.

Danışan ‘onu görsem bir kaşık suda boğarım’ dediği zaman ‘ona karşı çok öfkelisin’ dediğimizde duygu yansıtması yapmış oluruz. Duygu yansıtması yapılırken danışandan yardım da alınabilir; senin öfkelendiğini düşünüyorum, doğru mu? şeklinde sorulabilir. Burada önemli olan iletişimi açık ve anlaşılır hale getirmeye çalışmaktır.

Bu kısa yazıda duygu yansıtmanın nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Bunun gibi konularda yazı yazmamı istiyorsanız lütfen yorum kısmında belirtiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.