Geri Sayım: 2018 YGS Kaç Gün Kaldı?

2017 Yılında yapılacak YGS’ye sayılı günler kaldı? Bu yıl sınava girecekler az çok bilgiye sahipler. Peki 2018 yılında yapılacak YGS’ye kaç gün kaldı? 2018 Yılındaki YGS ne zaman yapılacak? Konu hakkındaki tüm detayları bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

2018 YGS Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman Yapılacak?

[ujicountdown id=”uji YGS kalan” expire=”2018/03/11 10:00″ hide=”true” url=”” subscr=”2018 ygs kaç gün kaldı” recurring=”” rectype=”second” repeats=””]

Türkiye’de üniversiteye yerleşmenin ilk adımı YGS ile yapılmaktadır. YGS sınavını ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yapmaktadır.

2018 YGS NE ZAMAN YAPILACAK?

2018 YGS hazırlıkları şimdiden başlamıştır. Özellikle iyi bir bölüm seçmeyi düşünenler işi sağlama almak istiyorlar. Bu sebeple sınava bir yıldan fazla bir zaman kalmasına rağmen çalışıyorlar.

2017 yılındaki YGS başvuruları 04-18 Ocak tarihleri arasında yapılmıştı. 2018 yılında ise YGS başvurularının 02-19 Ocak yapılacağını tahmin edebiliriz. Başvuru tarihini bu şekilde tahmin ettiğimize göre sınavın da ne zaman yapılacağı tahmin edebiliriz.

2018 YGS’nin 11 Mart pazar günü saat 10.00’da yapılacaktır. Sınavın 160 dakika sürmesi bekleniyor. Toplamda 160 adet soru sorulacaktır. Bu yıl yayınlanan YGS kılavuzunda adayların sınav günü en geç saat 09.00’da sınava girecekleri binanın önünde olmaları istenmişti. Bu kuralın gelecek yıl da geçerli olacağını düşünmekteyiz.

Adayların hangi kimlik belgesi ile sınava girecekleri daha önceden belirlenmiş olması gerekir. Sınava normal kimlik kartı, pasaport veya çipli kimlikle mi girileceğine karar verilmiş olması gerekir. Bu kimliklerden biri ile sınava alınabilecekler. Kimlikteki fotoğrafın adayın yüzüne benzemesi ve bir anlaşılmamaya mahal vermemesi gerekir.

YGS’de adaylara Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal bilimler testlerinden 40’ar adet soru sorulacaktır. Sorular Milli Eğitim Bakanlığının müfredatından çıkacaktır. Ortaöğretimin ortak müfredatın olan konularından öğrenciler sorumlu olacaklar.

2018 YGS’DE PUANLAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEKTİR?

Yükseköğretime Giriş Sınavlarında 6 farklı puan türü hesaplanmaktadır. Öğrencilerin derslere verdikleri yanıtlara göre puanlar oluşmaktadır. Örneğin Türkçe ve Matematik testlerinde iyi olan öğrencilerin YGS-5 ve YGS-6 puanları daha yüksek gelmektedir.

Bir yükseköğretim programını tercih edebilmek için herhangi bir puan türünde en az 150 puan almak gerekir. 150 puan ve üstü alan adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. Yerleştirme puanları hesaplanırken adayların YGS’den aldıkları puanların üzerine diploma notları 0,6 ile çarpılarak ekleniyor. Bu şekilde yerleştirme puanları hesaplanıyor.

YGS puanları 150-179,9999 arasında olan adaylar sadece iki yıllık programları tercih etme hakkına sahip olurlar. 180 puan alan adaylar ile hem dört yıllık tercih edebilecek hem de LYS sınavlara girebilecekler.

 

Bu yazıda öne çıkan kavramları ise şu şekilde sıralayabiliriz; kaç gün, ne zaman, geri sayım sayacı, sayaç, kaç gün kaldı?.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.