Hayat Boyu Kitap Okumak İçin 10 Tane Öneri

Yaşam Boyu Kitap Okuma

Yaşam Boyu Kitap Okuma

İnsan bedenindeki tüm kaslar gibi beyin kasları da egzersiz yaptığı zaman daha iyi çalışır. Beden kaslarını iyi çalıştırmış bir adamı veya kadını gördüğümüzde aynısına sahip olmak isteriz. Beyin de aynı şekilde çalışır. Onu sürekli ve düzenli olarak çalıştırdığınızda aynen karın kasları gibi bilgileri, kavramları, olayları, fikirleri belli bir düzene sokar.

Kitap okumak sadece okuryazar olmak için değil, hayattan gerçek anlamda lezzet almak için gereklidir. Günlük hayatı devam ettirebilecek bilgilere teknolojik araçlarla kısa sürede ulaşabiliriz. Ama kendini gerçekleştirmek için kitap okumak şarttır. Çünkü kitap okuyan bilimden, sanattan, spordan, yemek pişirmekten, bilgisayar kodu yazmaktan, bir resim yapmaktan çok daha iyi bir şekilde faydalanır.

Kitap okumak bir yerlere gelmek, bir sınavı geçmek için şart olmamalıdır. Kitap okumak hayatın her döneminde hayattan daha fazla lezzet almak için gereklidir. Kitap okuyan insanın her zaman kendine özgü bir hayal gücü, kendine özgü bir dünya görüşü, kendine özgü bir hayat felsefesi vardır. Diğerlerinin sadece kes-yapıştır şeklinde kopyaladıkları bilgileri vardır.

İnternet istediğimiz bilgi bulabileceğimiz süper bir kaynaktır. Ama kitaplar hep en iyisidir. İnternete dayalı bilgiyi alan, kitap okuyan kadar sorgulamayı bilmez. Kitap okuyan kadar analiz yapamaz.

Yaşam Boyu Kitap okumak için

  1. Çocuklar için Okumak; Okumayı teşvik etmek için örnek olmak gerekir.
  2. Yaşa Uygun Okumak; Çocukların kitap okuması için onların yaşına uygun kitap okumaları gerekir.
  3. Kitabı Hayata Bağlayın; Kitapta bulunan öğelerle ilgili çizimler yapabilirsiniz.
  4. Ev Kitaplığı Olsun; Çocukların kitap okumaları için evde bir kütüphane olmalıdır. Bazen bir kitap on defa okunmak istenebilir.
  5. Kelimeleri Kullanın; Kitap okuma alışkanlığı için kitaplarda geçen eski kelimeler ile yeni kelimeler arasında bağ kurun.
  6. Hikayeyi Tartışın; Hikaye geçen karakterlerin yaşadıkları üzerine çocuklarla tartışın. Şöyle olmasaydı ne olurdu. Şeklinde sorular ile onların düşünmelerini sağlayın.
  7. Yaratıcılığı Teşvik Edin; Çocuklar bir kitap okuduğu zaman bununla ilgi kafalarında canlandırdıkları ile ilgili bir resim yapabilirler. Veya olayı çok daha farklı yönlere çekecek Hikâyeleri görsel araçlar ile zenginleştirebilirsiniz. Mesela hikâyede geçen gemiyi yapmaya çalışabilirsiniz.
  8. İyi bir örnek olun; Çocuklarınızın size kitap okuması için önce siz onlara okuyun. Sonra onlar size okusun.
  9. Abone Olun; Çeşitli dergilere abone olarak hem çocukların ilgilerini uyanık tutun, hem de güncel bilgileri takip edin.
  10. Sakin ve Rahat Bir Ortam Hazırlayın; Sakin ve rahat bir ortam sadece kitap okumak için gerekli değildir, yaşam için de gereklidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*