İçerik Yansıtma Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik servislerinde öğretmenlerin bireysel görüşmelerde en çok kullandığı yöntemlerden biri de içerik yansıtmasıdır. Peki içerik yansıtması ne demektir? İçerik yansıtması nasıl yapılır? bu yazıda ele alacağımız konu bunlar olacakdır.

Rehberlik servisinde rehber öğretmen danışman, rehberlik servisine gelen kişi de danışan olarak kabul edilir. Bu iki kavram çerçevesinde söz konusu kavram üzerinde durmaya çalışacağım.

İçerik yansıtma, danışanın ifadesinin yada ifadeler bütününün verdiği anlamı başka sözcüklerle ifade etmektir.  İçerik yansıtması bazen de söylenilenin aynı şekilde tekrarlanması ile gerçekleşir.  Örneğin, danışan önemli bir konuda size bilgi vermektedir, siz de kendi kelimelerinizle değil, danışanın söylediğinin aynısını tekrar edebilirsiniz. Ancak bu durum sürekli olmamalıdır. Sonuçta danışanlar papağanlarla değil, gerçek kişilerle iletişim kurmak isterler.

İçerik yansıtma, en kısa haliyle, danışanın mesajının özünü başka sözcüklerle aktarmaktır. Danışanların söylemek istediklerini anlamaya çalışır ve bunu kendi kelimelerinize dökerseniz içerik yansıtması yapmış olursunuz. Danışanın ifadesini başka sözcüklerle aktarmaya çalışırken bazen danışanın kullandığı sözcükleri de kullanabilirsiniz. Ama çoğunluk kendi sözcüklerinizin olmasına dikkat etmelisiniz. Burada dikkat edilecek nokta danışanın kullandığı dile yakın bir dil kullanmaktır.

İçerik yansıtması yapıldıktan sonra danışanın bedensel duruşundan veya sözlü mesajlarından onay alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Örnek 1

Öğrenci: Dert etmemeye çalışıyorum ama bir türlü beceremiyorum.

Danışman: Ne kadar çabalasanız da kendinize dert edinmekten kurtulamıyorsunuz.

Örnek 2

Öğrenci: Ne kadar çalışsam da bir türlü olmuyor.

Rehber Öğretmen: Çalıştığının karşılığını alamadığını düşünüyorsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.