Kaç Gün Sonra ALES Sınavına Girilecektir? ALES Ne Zaman?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yılda iki defa yapılmaktadır. Güz ve bahar dönemi şeklinde. Bu sınavın amacı lisans üstü eğitim almak isteyen adayları bir sıralamaya almaktır. Böylece üniversiteler öğrenci almak istediklerinde belli bir başarıya sahip olanları seçebileceklerdir.

Üniversite son sınıfta okuyan veya üniversiteyi bitirip akademik bir ünvan peşinde olanlar ALES’in ne zaman yapılacağını öğrenmek istemektedirler. ALES’e kaç gün kaldığını araştırıyorlar.

Bu yazıdaki amacımız ise adaylara hem ALES hakkında kısa bilgi vermek hem ALES’in ne zaman yapılacağını göstermeye çalışmaktır. Ayrıca gün ve saat olarak ALES’e kaç gün kaldığını sayaçla göstermektir.

2017 İlkbahar dönemi ALES’e kaç gün kaldı?

[ujicountdown id=”uji YGS kalan” expire=”2017/05/07 09:00″ hide=”true” url=”” subscr=”” recurring=”” rectype=”second” repeats=””]

2017 ilkbahar dönemi ALES sınavına başvurular 15-23 mart tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav ise 07 Mayıs’ta olacak. Sınav sonuçlarının ise 08.06.2017’de açıklanması beklenmektedir.

ÖSYM ALES hakkında bilgi verirken şöyle demektedir;

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

  •  yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
  •   ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
  •  yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

Buradan da anlaşıldığı gibi üniversitelerde akademik anlamda çalışmak isteyenlerin ALES’e girmeleri zorunludur. ALES’ten elde edilen puanlarla yurt dışında eğitim almak da mümkündür.

Bu sınavda matematik ve Türkçe derslerinden soru gelmektedir. Sorular daha çok okuduğunu anlamaya yöneliktir. Mantık soruları en zor sorular olarak kabul edilmektedir. Matematik testinden çıkan bir soruyu sizlerle paylaşıyorum.

10 parkurdan oluşan bir bayrak yarışında her parkurun başında birer koşucu beklemektedir. Her koşucu bulunduğu parkuru tamamladıktan sonra bayrağı bir sonraki koşucuya vermektedir. Son koşucu kendi parkurunu koştuktan sonra yarış sona ermektedir.
Her koşucu kendi parkurunu bayrağı aldığı koşucudan 2 saniye daha kısa sürede tamamlamıştır.
Son koşucu parkurunu 37 saniyede tamamladığına göre, bayrak yarışı toplam kaç saniye sürmüştür?
A) 420
B) 440
C) 460
D) 480
E) 500

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.