Kısa Bir Yazı: Çanakkale Savaşı Hakkında

Çanakkale Savaşı Hakkında

Çanakkale Savaşı Hakkında

Çanakkale savaşı 1915-1916 yılları arasında Osmanlı imparatorluğunun itilaf devletlerine karşı vermiş olduğu destandır. Çanakkale savaşı denizde ve karada gerçekleşen bir mücadeledir. Osmanlı İmparatorluğu altında yaşayan bir çok farklı milletten Müslümanların itilaf devletlerine karşı vermiş olduğu amansız mücadeledir.

İtilaf devletleri Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul’u ele geçirmek ve Rusya’ya yardım götürmek için Çanakkale’den geçmek istediler. Ancak karşılarında 250 bin şehit verecek bir millet yer almaktaydı.

Çanakkale’de iki taraf da ağır zayiatlar vermiştir. Ancak boğazları itilaf devletlerine vermeyen Osmanlı İmparatorluğu galip gelmiştir. Bu savaş 1. Dünya savaşının uzamasına Rusya’da Bolşevik ihtilalinin gerçekleşmesine neden olmuştur.

Türk adının tarihe bir kez daha altın harfler ile yazılmasına vesile olmuştur. Bu savaşta düşman olan gruplar göğüs göğüse bir mücadele yapmışlar. Her iki taraftan da askeri kahramanlıkların gerçekleştiğini tarih kaynakları yazmaktadır.

Sömürgeci devletler sömürdükleri devletlerden getirdikleri köleler ile Türk milletine karşı mücadele etmişlerdir. Hem denizden hem de karadan yapılan çarpışmaların Çanakkale savaşının Dünya tarihinde önemli bir yer edinmesine vesile olmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*