Marmara Bölgesi Kısa Bir Tanıtım Metni

Marmara bölgesi ülkemizin kuzey batısında, Marmara denizinin çevresinde ter almaktadır. Marmara bölgesi dört bölümden oluşur.ülkemizin en düz bölgesidir. nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgedir. Sanayi çok gelişmiştir. Ülkemizde en fazla enerjinin üretildiği ve tüketildiği bölgedir. Enerji üretimi doğalgaz çevrim santralleri ile yapılmaktadır. Marmara bölgesinde hidroelektrik santrali bulunmamaktadır. Sebebi ise eğim fazla değildir.

Marmara bölgesi dört bülümden oluşmaktadır.Çatalca-Koceli Bölümü, Yıldız Dağları Bölümü,  Ergene Bölümü ve güney Marmara bölümüdür.  Bu dört bölümde de iklim değişiktir. Çatalca-Koceli bölümünde karadeniz iklimi hakimdir. Güney Marmara Bölümünde  Akdeniz iklimi. Yıldız dağlarında Karadeniz iklimi. Ergene Bölümün’de de  ılıman karasal iklim görülür. Türkiye’de görülen iklim türlerinin tamamını Marmara Bölgesi’nde görmek mümkündür. Çatalca-Kocaeli bölümünde Karadeniz ve Akdeniz iklimi görülür.

Marmara Bölgesinin en gelişmiş bölümü  Çatalca-Koceli bölümüdür. Sanayi, ticaret tarım ve turizmde gelişmiş bir bölümdür.

Yıldız dağları dağlıktır. Bölgenin en dağlık yeridir. En fazla yağış alan bölümdür.  Yağıştan dolayı ormancılık ve arıcılık gelişmiştir. Hamitabat’ta doğalgaz çıkarılmaktadır.

Ergene bölümü: ergene bölümü ülkenin en alçak ve en düz bölümüdür.  Pirinç ve ayçiçeği  yetiştirilir. Büyükbaş besi hayvancılığı yapılır. Karasal iklim görülür. Balkanlardan gelen soğuk hava kütlesinin geçiş güzergahı olmasından dolayı karasal iklim görülür. Aslında bölümü üç tarafı denizlerle çevrilidir.

Güney Marmara bölümü: Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.alçak bir bölümdür. bölümün en önemli şehri Bursadır. Bursada otomotiv, turizm, ticaret, tarım gelişmişitr. İpekböcekciliği  Bursa ve Bilecik civarında gelişmiştir. Tektonik göl fazladır. Kuzey Anadolu fay hattı ile batı Anadolu fay hattının kesiştiği yerdir. Bu nedenle kaplıca ve ılıca turizmi gelişmiştir. Çanakkale ili çok fazla gelişmemiştir. Bilecik dört bölgede de toprağı olan şehirdir. Gemlik körfezi pistir, bandırma limanı kirli değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.