Matematik Dersine Nasıl çalışırsam Daha Başarılı Olurum?

Matematik bir dersten çok daha öte bir şeydir. Hayatın doğrudan içinde olan bilgiler bütünüdür. Bir öğrencinin matematik dersine çalışmaya başlamadan önce kafasında yer edinmesi gereken; matematiğe köprüyü geçinceye kadar dayı diyemeyeceğidir. Yani sadece yazılıdan yüksek not almak için veya sınavda belli sayıda net çıkarmak için matematik dersine çalışılmaz. Sebebi ise matematik öğrenilmeden başarı elde edilemeyeceğidir.

Öğrenmek demek o bilgiyi uygulayabilmek demektir. Dolayısı ile matematik dersine öğrenme amacı ile yaklaşılmalıdır.

Matematik dersi sınıfta çok iyi dinleyerek başlanır, evde veya yurtta konu tekrarı yapılır. Konu ile alakalı sorular çözülür ve bu bir sene boyunca devam edilir. Bir sene sonra matematikte bir yerlere geldiğinizi görürsünüz. İşte o yer sizin zıplama tahtanızdır. Artık onun üzerine çıkmak daha kolaydır.

Kağıt-kalem kullanmadan, işlemlerle uğraşmadan matematik öğrenilmez. Sosyal bilimler derslerini okuyarak bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ama matematiği işlemsiz öğrenemezsiniz. Matematik dersini sıfırdan öğrenmeye yarayan çeşitli kitaplar var, onlardan başlanabilir.

Bu yazı yazanın şahidi olduğu bir olaydır. 2+2 toplamı bilmeyen birinin iki sene düzenli bir çalışma ile inşaat mühendisliği kazandığıdır.

Öğretmenlerin sınıfta çözdüğü örnek sorular kilit noktalardır. Bunlar mutlaka not alınmalıdır. Örneklerdeki akıl yürütmenin nasıl olduğu üzerine kafa yorulmalıdır.

Matematik dersi kesinlikle diğer derslerden çok zor bir ders değildir. Dikkat, istek ve yeteri kadar düzenli, istikrarlı çalışma yeterlidir. Gerisi gelir.

Matematik dersi uzanarak, yatarak çalışılacak bir ders değildir. Mutlaka masada ve kağıt kalem kullanılarak çalışılmalıdır.

Anlaşılmayan konular bir bilene sorulmalıdır. Soru sormak için kimseden utanılmamalıdır. Çekinilmemelidir. Sonra size de sormaya gelen olacaktır. Arkadaşına “sen nasıl yaptın” diye soracaksın.

Başarılar diliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*