Nutuk Eseri Hakkında Birkaç Bilgi

Bu yazıda amacımız siz değerli okuyuculara Atatürk’ün “Nutuk” adlı eseri hakkında bir kaç bilgi vermektir.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk siyasi ve toplumsal hayatına en fazla etki eden, Türkiye’nin kahramanıdır. Onun kendi eliyle kaleme aldığı ve 1919-1927 yıllarını anlatan eseri ‘NUTUK’tur.

Nutuk Osmanlıca yazılan bir eserdir. Arap alfabesi ile yazılmıştır. Harf inkılabından sonra ise ilk çevrilen eserler arasında yer alır.

Göstermiş olduğu belgeler ile 900 sayfalık bir eserdir. Milli mücadele ile Cumhuriyet dönemini anlatan bir tarihi kaynak olarak da kabul edilir.

Atatürk’ün doğrudan yaşadığı siyasi, kültürel, toplumsal olaylar anlatılır.  Nutuk, Atatürk tarafından yazıldığı için kendisinin o dönemki olaylara nasıl baktığını gösterir. Nutuk aynı zamanda Atatürk’ün tarihçi yönünü de göstermektedir.

Milli mücadele dönemi, Samsun’a çıkışı, kongreler, meclisler, gazeteler, teşkilatlanmalar, siyasi antlaşmalar, ulus devletin kurulması, uluslaşma süreci, Cumhuriyet ilanı vb. olaylar hakkında bilgi verir.

Nutuk’ta anlatılan bilgiler bizzat Atatürk’ün yaşadıklarıdır. Bu sebeple Atatürk’ün kişisel özellikleri ve yakın çevresi ile olan ilişkisi hakkında da bilgi verir.

Aynı zamanda Cumhuriyet’in ilan edilmeden önceki şartların nasıl hazırlandığı, Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen sürede hangi politik manevraların yapıldığını da anlatır. Nutuk, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin nasıl atıldığı, bu uğurda hangi mücadelelerin yapıldığıını gösteren önemli bir eserdir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*