Öfke Türleri Nelerdir?

Öfke, temel duygularımızdan biridir. Duygular ise bizi dışarıda oluşabilecek tehlikelerden korumaya yarayan, bize yol gösteren araçlarımızdır. Duygular doğuştan getilir ve ani tepki vermemizi sağlar.

Öfke, Türk Dil Kurumuna göre; engellenme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisidir. TDK öfke kavramı yerine hışımı kullanmaktadır.

Öfke kavramını türleri bakımından incelediğimizde iki farklı öfke türünün olduğunu görüyoruz; Durumsal ve sürekli öfke.

Spielberger’e göre durumsal öfke “amaca yönelmiş
davranışın engellenmesi veya haksızlık algılaması karşısında ne şiddetle gerginlik, kızgınlık, sinirlilik hiddet yaşandığını yansıtan bir duygu durumudur.
 Sürekli öfke adında belirtildiği gibi duruma bağlı olmayan, kişinin sürekli kullandığı, çoğunlukla bunun doğru bir yol olduğunu düşündüğü öfke türüdür. Durumsal öfke ise duruma ve şartlara bağlı olarak ortaya çıkan öfkedir.
Sürekli öfke durumunda olan bireyler birçok yerde öfke ile sorunlarını çözdükleri için öfkeli olmanın iyi bir şey olduğunu düşünmeye başlarlar. Özellikle trafikte öfkeli insanlara rastlanmaktadır. Bu kişiler ‘altta kalmak çok kötü bir şeydir’, Ezik görünmemek için kişi kendini korumalıdır’ düşüncelerine sahiptirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.