Okullar Kaç Gün Sonra Kapanacak? Sayaç İle Takip Edin.

Yarıyıl tatili üzerinden iki hafta geçti. Öğrenciler ikinci döneme alışmaya başladı. Dersler ve konular belli bir düzende işlenirken merak edilen başlıklardan biri de okulların kapanmasına kaç gün kaldığıdır. Bu yazıda öğrenci ve velilerin merakını gidermeye çalışacağız.

Bilindiği gibi 2016-2017 eğitim öğretim yılı 18 Eylül pazartesi günü başlamıştı. O günden bu yana çok zaman geçti. 1. Dönem 20 ocak 2017 tarihinde bitirilmişti. 2. dönem ise 9 Haziran 2017’de sona erecek.

Merak edilen sorunun cevabı ise aşağıdaki sayaçtadır.

[ujicountdown id=”uji YGS kalan” expire=”2017/06/09 08:00″ hide=”true” url=”” subscr=”okul kapanması” recurring=”” rectype=”second” repeats=””]

Okulların kapanma tarihini belirleyen Milli Eğitim Bakanlığıdır. Biz de sitemizde yazdığımız yazıları bakanlığın belirlediği takvimlere göre oluşturmaktayız. Bu sebeple bilgilerin doğruluğundan şüphe edilmemesi gerekir.

Yukarıda yer alan sayaçta okulların ne zaman kapanacağına ilişkin bilgilerin yanında ne kadar gün, saat, dakika, ve saniye kaldığını da öğrenebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı bir eğitim öğretim yılı takvimini oluştururken 180 gün eğitim yapılmasına göre karar verir. Genelde her dönem için 90’ar gün ayrılmaktadır. Bazen kar tatili gibi nedenler eğitim aksayabilmektedir. Ancak bu karne gününü etkilemiyor. Dersler bir şekilde telafi ediliyor.

Kaç hafta sonra okullar kapanacak? Karneler ne zaman verilecek? Yaz tatili ne zaman başlayacak? ve II. dönem ne zaman bitecek? gibi soruların cevabı yukarıdaki geri sayım sayacında yer almaktadır. Dikkatli bir şekilde baktığınızda haftalık ve günlük bazda ne kadar süre kaldığını fark edeceksiniz.

Okulların kapanma tarihini merak eden sadece öğrenciler değildir. Her meslek grubundaki kişiler bunu öğrenmek istemektedir. Çünkü yaz tatilinin ne zaman başlayacağı ve ne süreceği herkesi ilgilendirmektedir. Aileler tatil planlarını buna göre belirlemektedirler. Öğretmenler de en çok bu konuyu takip edenler arasında yer almaktadır.

9 Haziran 2017 tarihinde başlayacak olan yaz tatili tahmini olarak 5 Eylül’de bitecektir. Bu yıl yaz tatili 90 günden az olacaktır. Yarıyıl tatilinin süresi iki hafta uzatılacağı için yaz tatilini bu yıl daha kısa geçirmemiz olasıdır.Yazın ders çalışma planı yapanların buna göre hareket etmeleri onların faydalarınadır.

YAZ TATİLİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Yaz tatili bol enerjinin depolandığı, oksiyenin çok alındığı, insanların kendilerini doğaya bıraktıkları dönemdir. Bu dönemde öğrencilerin de kendilerini bedensel, zihinsel ve sosyal yönden geliştirecek faaliyetlerin içinde olmaları gerekir.

Avrupa’da insanlar çalışma zamanlarında deli gibi çalışırken eğlenme ve dinlenme dönemlerinde bunun karşılığını almaktadırlar. Biz de çalışma ve tatil dönem gevşek yürümektedir.

YGS ve TEOG gibi sınavlara hazırlanan adayların bir kaç hafta iyice dinlenip, bol enerji aldıktan sonra çalışmaya başlamaları onların faydalarınadır. Uzun soluklu bir yarışa girecekleri için sağlam bir kafa ile yarışa başlamaları daha iyi olur. Okulların ne zaman kapanacağı bu anlamda önemlidir. Şimdi de maddeler halinde yapmanız gerekenleri yazalım;

  1. Mutlaka bir tatil planı yapın.
  2. Bol bol kitap okuyun, ders kitabı değil!
  3. Arkadaşlarınız ile güzel anlar geçirin. Bunu fark edin, fark ettirin.
  4. Dinlemek ve gezmek için plan yapın.
  5. Bir işte çalışacaksanız da tatil zamanlarını eğlenerek geçirin.
  6. Kendinizi iyice değerlendirdikten sonra haftalı ve günlük planlar yapın.
  7. Başarılı olduğunuz konularda soru çözün, diğerlerinde konu anlatımı çalışın.
  8. Yeni olanları görmeye çalışın.
  9. Üretken bir yanınızı ortaya çıkarın.
  10. Sanat ve sporlar ilgilenin. En az birinde önemli bir beceriniz olsun.

Bu yazıda belirtiklerim dışında son bir ekleme yapayım. Okulların ne  zaman kapanacağından çok bugünümü nasıl daha değerli kılabilirim derdinde olmanız daha önemlidir. Okullar elbet bir kapanacak, önemli olan okulun ve dersin değerini yaşarken bilmek. Okullardan zevk almaya bakın. Bugünün tadını çıkarmaya çalışın, gerisi zaten gelecektir.  Okullar kaç gün sonra kapanacak adlı bu yazımıza bir yorum yazarak ona değer katabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.