Önemi Bakımınndan Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı Önemi

Çanakkale Savaşı Önemi

Çanakkale savaşı Neden Önemlidir? Çanakkale savaşının Dünya tarihi içinde yeri ve önemi nedir? Çanakkale savaşının yarattığı etkiler nelerdir? Çanakkale savaşının sonuçları neler olmuştur? Bu yazımızda bahsettiğimiz sorular hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çanakkale savaşı bir ulusun Dünya’nın egemenlerine karşı kendi ülkesini korumak için vermiş olduğu destansı bir öykünün adıdır. Çanakkale savaşı ortaya çıkarttığı kahramanlar ile de ön plana çıkmıştır. Bu savaşta Mustafa Kemal Atatürk bir kahraman olarak ortaya çıkmış ve daha sonra gerçekleşecek kurtuluş savaşının lideri olacaktır.

Çanakkale savaşı bir milletin öz kimliğini korumak için ne kadar mücadele edebileceğini tüm Dünya’ya göstermiştir. Ayrıca bu savaş kurtuluş savaşının fitilini yakacak, düşmanların ülkeden atılması için gerekli olan motivasyonu sağlayacaktır. Çanakkale savaşı ile ulusal bilinç uyanmış, milli mücadele için ihtiyaç duyulan ateş bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün burada gösterdiği başarı milli mücadele döneminde onun lider olmasına vesile olacaktır.

Çanakkale savaşı sonrasında Dünya’daki siyasal sistemler değişmeye başlamıştır. Üç imparatorluk yıkılmış yerine ulusal devletler kurulmuştur. Milletlerin kendi kaderlerini tayin edebileceklerine ilişkin işaretler ortaya çıkmıştır.

Çanakkale savaşı 1. Dünya Savaşı’nın uzamasına ve Rusya’nın savaştan çekilmesine sebep olmuştur. Eğer Çanakkale savaşı kazanılmamış olsaydı, İstanbul itilaf devletlerinin eline geçecek Osmanlı İmparatorluğu yıkılacak ve Dünya’nın haritası çok daha farklı bir şekilde çizilmiş olacaktı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*