Türkiye Hakkında Kısa Bir Tanıtım Yazısı

Türkiye hakkında genel bir yazı öğrenmek isteyen biri Türkiye’nin hangi özelliklerini öğrenmek ister diye merak ettim. Merakımı gidermek için bu yazıyı kaleme aldım.

Türkiye bulunduğu yer bakımından bize göre Dünya’nın merkezinde bulunuyor. Üç kıtanın kesişim noktasında yer alıyor. Üç kıtanın birbirine coğrafi olarak en yakın olduğu merkezlerden biridir. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlıyor. İki büyük gücü birbirine bağlayan bir zincir halkası olarak düşünebilirsiniz.

Türkiye sahip olduğu coğrafi özellikler bakımından da eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Dört mevsimin yaşandığı çok az ülke var. Karadeniz ve Akdeniz arasında olması soğuk ve sıcak iklimleri bir arada yaşamasını sağlıyor. Batısında düzlüklerin, doğusunda ise dağlıkların çok olması ona yeni zenginlikler katıyor. Doğal ve tarihi yapısı ile turizme açıktır.

Ayrıca binlerce yıllık medeniyetlerin merkezliğini yapması, sağlam bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor.

Doğunun geride kalmış ülkeleri ile Batı’nın gelişmiş ülkeleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Medeniyetlerin buluşma ve kaynaşma noktasıdır. Dini ve zihinsel düşüncelerin kendine yer bulduğu muhteşem mekanlara sahiptir.

Türkiye’yi böyle kısa bir yazı ile ancak bu kadar anlatabileceğimi düşünüyorum. Türkiye hakkında yazılacak yazılar çok daha fazla zaman ve imkanları gerektirir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.