Türkiye Uzay Ajansı (TUSA) Nedir? Nerededir?

Türkiye’nin uzay faaliyetlerini araştıracak, uzaydaki çalışmaları yakından takip edecek ve uzay faaliyetleri hakkındaki stratejileri belirleyecek bir kurum kuruluyor. Kısa adının TUSA olması beklenen Türkiye Uzay Ajansının Türkiye’nin uzay konularındaki dışa bağımlığını azaltması hedefleniyor.

Peki Türkiye uzay ajansı nedir?

Türkiye’nin tüm uzay faaliyetlerini gerçekleştirecek kurum demektir. Bu kurumun nerede kurulacağı, bina ve diğer araçlarının ne olacağı hakkında henüz net bir bilgi yoktur.

Türkiye Uzay AjansıKurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı meclise sunuldu. Türkiye’nin uzaya göndereceği araçları ve bunların üretimi ile doğrudan ilgilenecek. Bir nevi TÜBİTAK’ın uzay ile ilgili kurumu gibi çalışacak. TÜBİTAK’tan bağımsız bir kurum olacaktır. Yetki ve çalışma alanları ise geniştir.

Türkiye’de uzay ve havacılık alanındaki tüm çalışmalar tek merkezde toplanacak. Amerika’daki NASA ne ise Türkiye’deki TUSA da aynı şey olacaktır.

Uzay alanında çalışacak bilim insanlarını yetiştirmek de yine bu kuruma bağlı olacaktır. Gerekli gördüğü kişilere burs vererek onların ülkeye faydalı bireyler olmasını sağlayacaktır.

Günümüzde devletler madencilik faaliyetlerini uzayda gerçekleştirmeye başladılar. Uzay madenciliği ilerleyen yıllarda çok karşımıza çıkacaktır. Türkiye de bu alanda geri kalmamak için çalışmalara başlamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.