TUS Tıpta Uzmanlık Sınavına Kaç Gün Var? Ne Zaman Yapılacak?

Kısa adı TUS olan tıpta uzmanlık sınavı doktor olduktan sonra uzman olmak isteyenlerin girdiği bir sınavdır. Ülkemizde veya yurt dışında tıp fakültesi okuyanların belli bir alanda uzman olduklarını göstermek için girdikleri sınavın adıdır. Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ve üniversitelerin tıp fakültelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayların seçme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yürütülmektedir.

Tıpta uzmanlık sınavında başarılı olan adaylar kontenjanların da imkan vermesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ve Tıp Fakültelerinde çalışabilecekler. Ayrıca buralarda uzmanlık alanlarına göre kendilerini yetiştirebilme imkanlarına sahip olabilecekler.

Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde belli bir süre çalışan ve gerekli uygulamalı sınavları da aşanlar uzman olarak hastanelerde çalışabilecekler. Uzman olmayan doktorlar sadece sağlık ocaklarında veya acil servislerde çalışabilirler.

TUS NE ZAMAN YAPILACAK?

TUS sınavları yılda iki defa yapılır. Bahar ve Güz dönemi şeklinde. 2017 Bahar dönemi TUS sınavı ise 16.04.2017 tarihinde yapılacaktır. Sınavı ÖSYM yapacak.

Sınava kaç gün kaldığını öğrenmek için ise aşağıdaki geri sayım sayacına bakmanız yeterlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*