Ramazan ayına kaç gün kaldı? Geri sayım Başladı mı?

2017 yılında oruç tutmak isteyen Müslümanların merakla beklediği Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Oruç tutmaya hangi gün başlanacağına Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı karar veriyor. Diyanet İşleri Ramazan’ın ne zaman başlayacağını hicri takvimine göre belirliyor.

2017 Oruca Kaç Gün Kaldı?

Hicri takvim ile Miladi takvim arasında yaklaşık 11 gün fark var. Hicri takvim ay hesabına göre düzenlenmiştir. Bu nedenle Miladi takvime göre 10 veya 11 gün geriden gelmektedir. Hesaplama bu şekilde yapılınca oruç tutmaya her yıl on gün daha erken başlıyoruz. 2016 yılında oruç tutmaya 06 Haziran 2016 tarihinde başlamıştık.

2017 yılında ise 27 Mayıs’ta (Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece) oruca başlanacak. En son oruç ise 24 Haziran 2017’de tutulacak.

Her yıl Ramazan Ayı’nın başlangıç günün değişmesi dört mevsim boyunca oruç tutmamızı sağlıyor. Böylece en uzun ve en kısa günde de oruç tutabiliyoruz. Bu da bize Dünya’nın dört bir tarafındaki insanları daha iyi anlamamızı, nefsimizi doğru bir şekilde terbiye etmemizi sağlıyor.

Ramazan Ayı on bir ayın sultanı olarak bilinmektedir. Bu ay Müslümanlar açısından kutsaldır. Bu ayda Kuran’ı Kerim indirilmiştir. Yine bu ayın içinde yer alan Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.

Oruç tutmak sadece aç kalmak demek değildir. Oruç tutmak insanın Allah’a daha yakın olması, kendini ibadetlere vermesi ve bu aydaki maneviyatı tatması demektir. Bir diyet ya da zayıflama için yapılan etkinlik değildir. Tamamen gönülden Allah için ibadet etmektir.

İslamiyet’in beş temel şartından biri de oruç tutmaktır. Kelime-i Şahadet getirmek, Namaz kılmak, hacca gitmek ve zekât vermek diğer şartlardır. İslami bir hayat sürmek isteyen bunları yerine getirmek zorundadır.

Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan ayının habercisi üç aylardır. Üç aylar başladığı zaman bir nevi Ramazan Ayı da başlamış oluyor. Hicri takvime göre üç aylar 30 Mart 2017’de başlıyor. Üç aylardan ilki Recep’tir. İkincisi Şaban, Üçüncüsü ise Ramazan’dır.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.