YGS’ye 11 Kala Ne Yapmak Fayda Sağlar?

Bazıları için yıllar sonra girilecek sınav diye bakılırken şimdi 11 gün kala stres ve telaş artmaya başladı. Aylar ve haftalar boyunca süren çalışmalardan sonra o beklenen gün geliyor. 12 Mart 2017 pazar günü birçok öğrenci için dönüm noktasıdır. Dökülen terlerin, çürütülen minderlerin ve ezilen sandalyelerin karşılık beklediği gün geliyor.

Peki 12 Mart’ta yapılacak YGS’ye 11 gün kala daha yapılacak bir şey yok mu? Sınavın yaklaştığı her an önemlidir. Değerlendirilen her saniye kıymetlidir. Son günleri nasıl geçirmeliyim diyen on binlerce öğrenci var. Bu öğrenciler rehber öğretmenlerin odalarını bu aralar aşındırıyolar.

Son günlere yaklaşılırken yeniden başa dönülmeyeceğine göre bugüne kadar yapılan işlerin sağlamlaştırılması gerekir. Bu güne kadar hangi kaslar çalıştırılmışsa bundan sonra da onların üzerine gidilmelidir. Yeni sularda gezinmenin anlamı yoktur. Yani yeni konuları öğrenmeye çalışarak zaman geçirilmemeli. Bunun yerine çokca deneme yapılmalıdır. Her denemede eksik olan taraflar iyice analiz edilmeli, yanlış yapılan soruların doğru çözüm yolları öğrenilmelidir. Belki denemedeki soruların benzeri karşınıza çıkacak, konuyu bilmenize gerek kalmadan sadece o tip soruları çözme yöntemini bilmeniz yeterli olacaktır.

Bu sebeple YGS’ye 11 kala bol bol deneme çözülmelidir. Denemeler aynı GERÇEK YGS’de imiş gibi çözülmelidir. Kesinlikle deneme esnasından dışarıya çıkmak, başka bir şeyle (cep telefonu, tv vb.) ilgilenilmemelidir. 160 dakika bitmeden yerinden kalkılmamalıdır ki 160 dakikalık oturmalara beden alışsın.

Yemek su vb ihtiyaçlar da denemelere göre ayarlanmalıdır. Ayrıca yatma saati sınav günü gibi ayarlanmalıdır. Sınavdan önceki akşam hangi saatte uyuyacaksınız YGS’ye 11 gün kala da aynı saatte yatmalısınız. Böylece vücudunuz uyku saatine alışır. Dengesiz uyku problemi yaşamazsınız.

Bugünlerde çok büyük hayaller kurmayın, hayaller yerine işi oluruna bırakın. ‘Hayırlısı olsun’ deyin, gerisini ALLAH’A bırakın.

Arkadaşlarınızla YGS soruların zor ya da kolay olacağı tartışmalarına girmeyin. Arkadaşlarınızın sizden daha fazla bildiği bir şey yok. Başka bir şeyle uğraşmadıkları için kafalarını böyle şeylere yoruyor, sen onlara aldırma.

Kendine bir stil belirle, hangi testte başladığında kendini daha başarılı hissediyorsan denemelerde onu uygulamaya çalış. Eğer başarılı olduğun testte sınava başlarsan bu sana özgüven kazandıracak, diğer sorulara karşı olumlu düşüncelere sahip olmanı sağlayacaktır. Bunu dene farkı göreceksin.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.