Buluşlar ve Teknolojik Gelişmelerin İnsan Hayatına Etkileri

İnsanlık tarihi boyunca insanın teknolojik gelişme konusundaki ilerlemeler baş döndürmektedir. İnsan bu dünyada yaşamaya başladığı günden bu yana sürekli olarak çevresini değiştirmeye, kendine göre daha iyi hale getirmeye çalışmıştır.

İnsanın hayvanları evcilleştirme, tarıma dayalı ürün üretme ile devam eden teknolojik gelişmeler gün geçtikçe çok farklı boyutlara gelmiştir. Günümüzde insan kendi ihtiyaçlarının hemen hepsini teknoloji ile üretmektedir. Teknoloji olmadan bugün hayatımızı sürdürmemiz mümkün değildir.

Buluşların ve teknolojik gelişmelerin insan hayatına olan etkilerini düşünürken aklımıza hem olumlu hem de olumsuz öğeler gelmektedir. Teknolojik hem hayatımızı kolaylaştırırken hem de hayatımıza yeni sorunlar eklemektedir.

Buluşların ve teknolojik gelişmelerin insan hayatına getirdiği olumlu özelliklerin başında bir kere tümüyle hayatımızı kolaylaştırmasıdır. Bugün en ufak bir işi (Meyve suyu içmek) bile teknoloji ile hal etmekteyiz. Günümüzün en büyük teknolojik gelişmesi ise şüphesiz bilgisayarlar ve internet olmaktadır.

Bu makale gibi herhangi bir konuda bilgi edinmek istediğimizde hemen internette arama yapmaya başlarız. Çoğunlukla da bulduğumuz bilgi işimize yaramaktadır. Bu makaleyi internet olmasaydı bulmak için bir çok kütüphane veya kitap kurcalamak zorunda kalırdık. Oysa internet sayesinde bir tıkla bulabiliyoruz.

Bahsettiğimiz gelişmelerin insan hayatına olumsuz olan etkileri de var. İnsanların son zamanlarda yakalandığı bir çok hastalık şüphesiz ki teknolojik gelişmelerden kaynaklanmaktadır. İnsanlar teknoloji çok kötü şartlarda kullanmaktadır. Çevreye duyarlı ürünler üretilmediği için öncelikle doğayı kirletiyor ve yok ediyoruz. Doğanın kirlenmesi ve havanın gittikçe ısınması, küresel ısınma, dünyanın sonunu getirebilecektir.

Fabrikalardan çıkan zehirli gazlar her gün yüzlerce insanın ölmesine neden olmaktadır. Her gün yeni bir tür hastalıkla karşılaşıyoruz. Çevreye yayılan radyasyon, egzoz gazları, nükleer atıklar vb. öğeler hayatımızı yaşanmaz bir hale sokmaktadır.

Buluşların ve teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri son yıllarda ise ölçülemeyecek düzeyde hızlı artmaktadır. Her gün yeni bir icatla karşı karşıyayız. Artık insanlar bir icatın çevreye ve insana faydalı olup olmadığını tartışmadan başka bir icat  ortaya çıkmaktadır.

Bu makalede amacımız teknolojik gelişmelerin iyi yada kötü olduğunu söylemek değildi. Amacımız sadece hayatın bir resmini çekmeye çalışmaktı.

Yazan: R. Erdal

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir